fbpx

Výstavní zahrada v Lodži

virtuální procházka

Zahrada v Lodži zaujímá plochu o rozloze více než 2 500 m2.

Originální úpravy exteriéru, s nimiž se v této zahradě setkáme, prezentují mimo jiné novinky z nabídky firmy Libet.

Zóny různých stylů (městská, rustikální, moderní) a tematická zákoutí (vodní, galaktické, zenové a několik dalších) představují zajímavá řešení, která jsou často nestandardní jak z hlediska stylového, tak z hlediska funkčního.
O tom, že i prvky z betonu mohou stylově zapadat do jakéhokoli prostředí, stojí za to přesvědčit se na vlastní oči. Ve výstavní zahradě v Lodži čeká návštěvníky více než 2 500 m2 inspirace.


Městská zóna

Tato část zahrady celou expozici otevírá a návštěvníkům předkládá několik možností úprav okolí domu v městském prostoru. Nápadité využití terénních nerovností podtrhuje charakter místa a zvyšuje estetickou a užitkovou hodnotu městské krajiny. Příklad černobílé úpravy je inspirován nejnovějšími trendy, které spatřují hodnotu právě v takovýchto kompozicích.
Čisté, grafické schéma povrchu dělí prostor na různé zóny. Vysoké prvky zpevňující svahy podtrhují rozdíly v úrovních terénu. Výslednou hodnotu takového projektu ovlivňuje do značné míry kvalita použitých materiálů. Dlažební kostky a terasové dlaždice v kombinaci s přírodní kamennou drtí dodají eleganci i té nejjednodušší úpravě. V tomto případě zašel projektant ještě o krok dál.
Rozhodl se totiž vyzvat dětské obyvatele města a jejich rodiče k interakci a nabídnout jim několik možností, jak v zahradě trávit volný čas. Šachy na čerstvém vzduchu, skákání panáka, hra na honěnou kolem koulí nebo hra na schovávanou, k níž vyzývají rozměrné panely vyrůstající přímo ze země – to jsou jen některé z nich.


Moderní zóna

Velké jednoduché formy a černo-bílé ladění, to jsou vlastnosti připisované modernímu, minimalistickému stylu. Šedá barva se po letech odmítání vrací, a to v plném lesku. Je to přímo triumf šedé v jejích nejlepších podobách. Různé odstíny a struktury – od bílé po tmavě grafitovou a od hladkého povrchu po silně zdrsněný – vnášejí do zdánlivě asketických úprav velice zajímavé prvky. Šedé tóny se dobře pojí s kovem a sklem a zároveň podtrhují krásu dřeva a jemnost zeleně. Díky nestandardnímu způsobu kladení dlaždic Maxima vznikají na terase široké spáry, které je možno vyplnit štěrkem nebo trávou. Výrazným akcentem této zóny je originální pergola z gabionů.


Rustikální zóna

Útulný a osobitý dům se zahradou – to byla inspirace pro vznik rustikální zóny. Zlatě a rašelinově hnědé barvy kruhů z cihel a kamenů se snoubí s pískově hnědým povrchem terasy. Zelené koruny stromů poskytují příjemný stín a červené keře ladí s barvami malé architektury. Štípané cihly a kameny z kolekce Libet Completto mají vzhled přírodního štípaného kamene, takže podtrhují romantickou atmosféru zahrady. Součástí kompozice je i speciálně vybraná houpačka.


Zahradní zóna

V zahradě či parku představuje jeden z nejdůležitějších prvků kompozice samotná příroda. Aby nás však zeleň stále uchvacovala svou krásou, musíme jí věnovat pravidelnou péči. V zahradní zóně se jako strážci pořádku tyčí vysoké štípané palisády, které vymezují hranice širokého chodníku. Sloupky připomínající přírodní kámen tvoří kompaktní zídku, jež odděluje trávník a keříky od velkoryse koncipovaných cestiček. Zlatavá barva chodníků a jejich jemné linie vtiskují zahradě odpočinkový, procházkový charakter. Tento princip organizace prostoru se výborně osvědčuje také na větších plochách, například v městských parcích.


Zenová zóna

Minimalistické zahrady v zenovém stylu se dnes nejčastěji objevují v sousedství moderních staveb z betonu a skla. Jednoduchost, úspornost výrazových prostředků a symbolismus, jež jsou pro tento způsob úpravy zahrad charakteristické, nacházejí odezvu i v současných interpretacích. Zenový postoj vůči světu spočívající v příjímání věcí takových, jaké jsou, je spojen s odmítáním nejrůznějších ozdob a dekorací. Z kompozice rostlin, vody a skal vyzařuje harmonie a elegance a současně respekt vůči přírodě. Safírové sklo uvězněné v gabionu symbolizuje vodu. Doprovázejí ho jednoduché formy ze světlého kamene. Uspořádaná zeleň podtrhuje přítomnost země. Celek tvoří klidné zákoutí – současnou úpravu prostoru v zenovém stylu.


Galaktické zákoutí

Hlavním aktérem galaktické úpravy je oblíbená drobná dlažební kostka Piccola. Sestava kostek lichoběžníkového tvaru umožňuje tvořit oblouky a kruhy s libovolným poloměrem a kompozice, u nichž je jediným limitem autorova fantazie. Ozdobné koule symbolizující planety jsou ve většině případů zahradní lampy, pouze jedna z nich, polokoule ležící uprostřed kompozice, je vyrobena z architektonického betonu a představuje prvek kolekce Libet STAMPO. Součástí galaktického zákoutí jsou i štípané palisády, z nichž je postavena zídka okolo terasy. Prvky tvořící přední stranu oplocení jsou uloženy nestandardním způsobem – vodorovně. Díky tomu je lemování galaktického zákoutí spojité a zvýrazňuje kresbu povrchu.


Zákoutí Feng-Šuej

Voda v pohybu představuje životodárnou energii, která pomáhá dosáhnout úspěchu, dostatku a osobního štěstí. Ve feng-šuej symbolizuje tyto hodnoty volně tekoucí potok. Voda v pohybu a zaoblené tvary cestiček a prvků malé architektury jsou předpokladem volného proudění pozitivní energie v zahradě. Teplé barvy štípaných kamenů a pískovcový povrch tesaných dlaždic harmonicky doplňují jednoduchou úpravu tohoto zákoutí. Jeho magičnost podtrhuje plastika s názvem Endless Ribbon (Nekonečná páska) symbolizující nekonečno.

Libet - Producent Kostki Brukowej