fbpx

Výstavní zahrada
v Libiążi

virtuální procházka

Tato zahrada firmy Libet vznikla jako druhá, po výstavní zahradě v Lodži.

Nachází se na území výrobního závodu ve městě Libiąż (čti libjonž) v Malopolském vojvodství na ploše o rozloze 1 500 m², z čehož asi 1 200 m2 zaujímají dlážděné povrchy a objekty malé architektury. Zbývající plochy jsou osázeny svěží zelení, která přirozeně podtrhuje barvy a strukturu dlažebních kostek a dlaždic.


Zóna Alenky v říši divů

Jedná se o nejtajemnější a současně nejrafinovanější část zahrady v Libiążi. Podobně jako svět ve slavné knížce Lewise Carrolla je i Alenčina zóna plná tajemných zákoutí, překvapivých kompozic a osobitého, neopakovatelného kouzla.
A podobně jako Alenka, která se nečekaně ocitla v tajemné říši divů, pronásleduje bílého králíka, je i návštěvník Alenčiny zóny veden zvědavostí, s níž odhaluje další a další překvapení. Pro tuto zónu je charakteristická pestrost – hnědé a béžové tóny jsou kombinovány se světlými a tmavými odstíny šedi a fantazijní tvary, kruhy různých velikostí, se spojují do tajemných kompozic; cestička se stáčí a klikatí a vede návštěvníka tajemným světem plným zázraků a kouzel.
Prvky, s nimiž se lidé cestou setkávají, upoutají pozornost, ale neprozradí hned svůj účel. Použité povrchové materiály a architektonická řešení dokonale vystihují atmosféru místa na hranici snu a skutečnosti.


Klasická zóna

Tato zóna má rysy provensálského a italského stylu. Dlážděné plochy a prostorové prvky, které se v ní nacházejí, navozují atmosféru sluncem rozpálených středomořských zákoutí a zároveň na vás dýchnou vůní levandule a bylinek, jak to známe z jižních oblastí Francie.
Kamenná architektura, jež je pro provensálskou krajinu typická, se v zahradě Libet Design uplatnila v podobě zdi s průchodem zaklenutým do oblouku, efektních opěrných zídek a přepážek, teras, širokých schodů a vyvýšenin.

Nechybí ani vinný sklípek, protože Provence je známá nejen jako kraj levandule a tymiánu, ale i jako kraj vynikajícího vína. Naopak volně se stáčející linie, objekt připomínající fontánu, betonové květináče a povrchy evokující představu sluncem rozpálené půdy – to jsou již prvky z oblasti italské klasiky, které vnášejí do klasické zóny pocit vzduchu tetelícího se horkem. Všechny prvky této zóny mají pastelové odstíny a působí stejně teple a přirozeně jako ve středomořských krajinách.


Moderní zóna

Moderní zóně vládne široká paleta šedých odstínů a velké rozměry terasových dlaždic a dlažebních kostek, ať už tvoří dlažbu nebo pokrývají prostorové moduly.
Úpravu doplňují jednoduché, geometrické tvary malé architektury, které jí dodávají eleganci.

Geometričnost a šedé ladění nepůsobí v tomto případě ani jednotvárně, ani nudně. Právě naopak, moderní zóna zaujme bohatstvím odstínů, tvarů a nestandardních řešení a překvapí návštěvníka vyvoláním libých pocitů a estetických dojmů. Na vlastní oči se v ní můžete přesvědčit, jak velké množství tónů má šedá, protože zde koexistují v dokonalé harmonii odstíny světlé (popelavě šedá, bianco carrara, beige) i tmavé (titanově, antracitově či grafitově šedá nebo grigio).

Přesvědčivě působí i velké rozměry dlažebních kostek a dlaždic, které jsou nápaditým způsobem sestaveny do podoby dlažby nebo vyvýšených stupňů, zídek a zdí. Moderně upravená část zahrady v Libiążi je živoucím důkazem toho, že dlaždice a dlažební kostky mohou být vhodným materiálem rovněž ke stavbě laviček, sedátek, a dokonce i letních interiérů, jako jsou například kuchyně nebo místa určená ke grilování. Prvky z architektonického betonu jsou pro takový prostor skvělou dekorací.


Rustikální zóna

Tato zóna upoutá návštěvníka uvolněnou dekorativností a návazností na venkovský styl, díky čemuž vyvolává vzpomínky na babiččinu zahradu nebo prázdniny strávené na venkově. Působí hřejivě, přátelsky, klidně a bezpečně – navozuje prostě přesně takové pocity, po jakých touží obyvatelé měst uštvaní každodenním shonem.

Nejvýraznějším prvkem rustikální zóny je tzv. suchý potok – objekt připomínající potůček, který tak často bublá ve venkovských zahradách. Jeho pomyslné břehy tvoří palisády a štípané prvky v teplém odstínu pastello a jeho dno je vystláno oblázky různých velikostí. Potůček líně meandruje zahradou, jakoby mimochodem se stává její osou a dělí prostor na části upravené v různých stylech.

Rustikální zóna sálá teplem domácího krbu a každé její zákoutí vyvolává v mysli venkovské obrazy a vzpomínky na šťastné dětství. Použité dlažební kostky mají starobyle vyhlížející zdrsnělý povrch a pórovité cihly a palisády s nepravidelnými okraji připomínají svou strukturou štípaný kámen, což ještě více podtrhuje působivost celé kompozice.

Libet - Producent Kostki Brukowej