Několik slov o dlažební kostce

Dlažební kostka

Díky různým druhům dlažebních kostek a jejich povrchovým úpravám a tvarům je možno vytvářet okolo domu a v zahradě zcela originální kompozice. Dlažební kostka je mimořádně praktická. Osvědčuje se jako materiál dostatečně odolný na to, aby sloužil ke stavbě veřejných komunikací, a zároveň dostatečně kreativní na to, aby byl využíván k úpravám ploch dekorativního charakteru – teras, schodů a zahrad.

Otázka tvaru

Dlažební kostka může mít různé tvary. Jejich výběr závisí na charakteru místa, domu a interiéru. Nejoblíbenější kostky, kostky s obdélníkovou nebo čtvercovou základnou, se výborně hodí k dláždění cestiček a teras a také ke stavbě schodů a zídek. Kostky nepravidelného tvaru se starobyle vyhlížejícím povrchem zase dodají místu atmosféru středověkých uliček. V případě, že potřebujeme použít dokončovací prvky, stojí za to zvážit, zda místo tradičních nezvolit jejich zajímavější alternativu – prvky z kolekce Kravento. Tyto kostky s kosočtvercovou základnou a zaoblenými hranami se výborně osvědčují při tvorbě oblouků a kruhů a při stavbě schodů. Je to ideální materiál k jemnému členění prostoru do různých výškových úrovní.

Na velikosti záleží

Zajímavého výsledku dosáhneme také tehdy, když budeme pracovat nejen s tvarem dlažební kostky, ale i s její velikostí. Kombinováním větších a menších prvků získávají plochy zajímavou a zároveň subtilní strukturu. Takovéto povrchy mají své osobité kouzlo, a přitom neodvádějí pozornost od zeleně ani od samotné budovy, protože se harmonicky začleňují do jejího okolí. Pokud chceme naopak podtrhnout funkci nebo rozdělení prostoru, je dobré využít materiály kontrastních barev, které na povrchu vytvoří výraznou kresbu.

Síla barev

Díky široké paletě barev a povrchových úprav lze dlažební kostky Libet využít k tvorbě různorodých a zajímavých kompozic. Pomocí kombinování barev lze nasměrovat pozornost návštěvníka k detailům, na kterých záleží, a dokonce opticky zvětšit nebo zmenšit daný prostor. Dlažební kostky Libet se vyrábějí jak v přírodních barvách půdy (různé odstíny béžové, žlutavé, šedé a hnědé), tak v intenzivnějších barvách pro odvážné (barvy podzimu a grafitově šedá). Pokud chceme vytvořit v upravovaném prostoru výjimečnou atmosféru, stojí za to sáhnout po kostkách s nestejnorodým odstínem, které dodají povrchu zvláštní hloubku.