Výběr materiálu

Výběr materiálu ovlivňuje rozhodujícím způsobem vzhled samotného povrchu a spolu s ním i vzhled celého okolí domu.

Stejný návrh můžeme realizovat za pomoci standardních kostek i ušlechtilých kostek. Výsledky se však budou lišit nejen cenou, ale i estetickými kvalitami. Tato skutečnost je dobře patrná z následujícího příkladu, v němž je povrch upraven dvěma způsoby – standardním a „ušlechtilým“.

Pokud je pro nás estetická otázka důležitá, měli bychom si uvědomit, že vyšší cena materiálu, který si pro úpravu okolí domu vybereme, nijak drasticky nenavyšuje celkové náklady investice, zvláště když zahrneme náklady na stavbu celého domu. Jak to zjistit?

Dejme tomu, že náklady na stavbu domu činí 510 000 PLN (nízký a střední standard) a zprůměrovaná cena dlažebních kostek potřebných k vydláždění zpevněných ploch činí 17 000 PLN. Tato částka představuje jen 3,4 % celkových nákladů (4 % při výběru dlažebních kostek Elegante a 2,7 % při výběru standardních kostek).

Pro srovnání: vzhled zpevněných ploch má přibližně 35% podíl na tom, jak bude celý dům působit na své obyvatele a návštěvníky. V souvislosti s těmito skutečnosti bychom si měli položit otázku, zda opravdu stojí za to, ušetřit na materiálu a přitom oslabit celkový vzhled našeho domu a jeho okolí.


 

Cena dlažebních kostek a celková cena domu

Screenshot_1

Cena dlažebních kostek a náklady na jejich pokládku

kostka-standardowa-vs-szlachetna

Druh kostekprůměrná cena za m²cena kostek potřebných k vydláždění plochy o velikosti 280 m²
Standard50 PLN14 000 PLN
Colormix64 PLN17 920 PLN
Elegante73 PLN20 440 PLN